A jak je to s diamantem – nejtvrdším známým přírodním nerostem? Pokud patří k vašim nejoblíbenějším kamenům, měla byste vědět, že je se jako symbol uplatnil v mnoha kulturách.
Ve zvěrokruhu přísluší lvům a býkům
Když se diamant zrodí v zemském nitru, ani vzdáleně nepřipomíná nádherně vybroušené kameny, kterými jsou osazovány atraktivní diamantové náramky či jiné šperky. Příslovečný lesk a třpyt získává až v rámci komplikovaného procesu broušení. V každém případě jde o unikátní minerál s výjimečnými vlastnostmi. Z astrologie připadá lidem narozeným v dubnu, tedy některým lvům a býkům. Reflektuje jejich pevnou vůli, ale také tvrdohlavost. Slouží jako ochrana před namyšleností, tělu dodává vytrvalost a duši krásu a čistotu.
Diamant jako nepřekonatelný dárek k výročí svatby
Briliantové náhrdelníky jsou mnohdy zmiňovány jako nejoblíbenější dárek k 60. výročí svatby. Není divu, vlastnosti diamantu jdou ruku v ruce s lidskými vlastnostmi manželských párů, které spolu setrvávají přes půl století.
Co kultura, to jiný význam
Diamanty jsou velmi zajímavé z hlediska historie. Jednotlivé kultury je vnímaly způsobem jim vlastním. Zatímco staří Římané pohlíželi na nejtvrdší nerost jako na střípek spadlé hvězdy, hinduisté diamanty považovali za dary od bohů, a proto jimi často osazovali oční důlky svých náboženských soch. V západních kulturách drahé kameny symbolizovaly morální kvality a nebojácnost.
Neméně zajímavý je vznik samotného názvu. Slovo diamant má původ v řeckém „adamas“, což značí „ten, jež nemá chybu a je nezničitelný“. A právě takovým způsobem na ně mnoho lidí pohlíží – jako na symbol bohatství, dokonalosti a moci.
A pokud jste nenapravitelnou romantičkou tělem i duší, bude se vám líbit, že v rámci řeckých báji používal diamanty Amor – bůh zamilovanosti a touhy. Osazoval jimi hroty svých šípů a spojoval jimi srdce lidí.