Proč ji nedopřát péči, která nezahrnuje chemické přídavky, alergeny, konzervanty, přísady z ropy, květinové vůně, které květiny nikdy neviděly, různá chemická pěnidla a podobně? Není lepší se rozhlédnout kolem sebe, zajít si do přírody nebo používat bylinky, ovoce, zeleninu, léčivou zeminu? Výběr je široký a rozhodnutí pouze na vás.
Domácí zásoby:
Brambory
Brambory má doma snad každý a tak nebude problém je použít kromě jídla i jako kosmetický prostředek. Jsou plné vitaminů, které můžeme přenést i na naši pokožku – hlavně vitaminy skupiny B, A a C. Pokud trpíte na otoky očí a váčky pod očima, vezměte kolečko brambory, přiložte na oči a nechte několik minut působit, otoky by se měly zmenšit. Brambory ulevují také při popáleninách, v tomto případě je použijte tak, že několikrát denně budete kouskem syrové brambory přejíždět po postiženém místě.
Mléko
Mléko je známý krášlící prostředek už od dob Kleopatry. Mléko má totiž spoustu výživných látek, podporuje tvorbu kolagenu, zvláčňuje pokožku a chrání ji před volnými radikály. Mléko se přidává hlavně do domácích pleťových masek, například skvělá je kombinace mléka, medu a jogurtu – směs naneste na tvář, nechte působit a po čtvrt hodině smyjte. Z mléka si můžete připravit koupel pro celé tělo jednoduše tak, že jej přilijete do koupele, ve které si pak poležíte. Pokud chcete mít hebké vlasy, vetřete si plnotučné mléko do vlasů, nechte 15 minut působit a poté opláchněte.
Droždí
Droždí je skvělý pomocník hlavně v boji s nečistou pletí, pupínky a akné. Pomáhá odstraňovat nečistoty, zklidňuje pokožku, zbavuje jí přebytečného mazu a zároveň hojí postižená místa. Kromě toho pleť vyživuje, protože obsahuje množství vitaminu B12 a minerálních látek. Naneste si na pokožku droždí ve formě pasty – rozmícháme droždí s vodou tak, aby vzniklo „blátíčko“, které ale bude zároveň dostatečně husté, aby nestékalo z tváře. Nechte působit, pak opláchněte vlažnou vodou.
Banán
Půlku banánu snězte a druhou si rozmačkejte vidličkou a naneste na pleť. Můžete přidat i pár kapek olivového oleje nebo jogurtu. Tato maska výborně vyživuje, banán totiž obsahuje vitaminy A, B a E a mnoho stopových prvků.
Pivo
Pokud vás zlobí vlasy, máte je slabé, často se vám lámou a jsou jakoby bez života, tak jim vzpruhu přinese zábal z piva. Pivo si vetřete do vlasů a pokožky hlavy, pak vlasy pořádně vymačkejte, sepněte skřipcem a nechte působit asi 15 minut. Pak nezapomeňte vlasy pořádně propláchnout vodou.
Procházka v přírodě:
Březové listí
Bříza je známý kosmetický prostředek hlavně v souvislosti s vlasy – používá se březová míza, kterou získáme navrtáním stromu. Z něj vykape míza – březová voda, která slouží k masírování pokožky hlavy. Dodává vlasům lesk, omezuje padání vlasů a pomáhá odstraňovat problémy s lupy. Účinné jsou ale i samotné listy břízy, odvar z nich regeneruje pokožku, bojuje s nečistou pletí, pupínky a akné.
Maliny a ostružiny
Lesní ovoce plné vitaminů, které dodají výživu pokožce, osvěží ji a zregenerují. Rozmačkané plody smíchejte s tvarohem a masku si naneste na obličej. Co vám zbude, můžete sníst :-) Utrhněte si i pár listů, požvýkejte je a pak vyplivněte – budete si tímto způsobem posilovat dásně. Z listů maliníku, ostružiníku a jahodníku si připravíte lahodný čaj.
Přeslička rolní
Bylinka, která pomáhá léčit pokožku posetou pupínky a vyrážkami. Odvar čistí aknózní a mastnou pokožku, ale také lupy a svědivost na hlavě. Omezuje pocení nohou, takže je to velmi všestranná bylinka. Může se pít i ve formě čaje, obsahuje totiž spoustu důležitých látek – hlavně vitamin A, vápník a železo.
Sedmikráska
Sedmikrásku naleznete skoro všude, takže ji při procházce přírodou nebude problém nasbírat, natrhat si ji totiž můžete od dubna až do září. Je vhodná opět pro ty, kdo mají problémy s nečistou pletí a pupínky. Působí protizánětlivě, hojí kůži, snižuje produkci mazu.
Heřmánek
Heřmánek pravý kvete od května do září a je to opět hojně rostoucí bylinka, kterou není problém objevit v přírodě. Obsahuje řadu léčivých látek, což z ní dělá jednu z nejpoužívanějších bylinek v kosmetice vůbec. Má protizánětlivé účinky. Nechte 2 lžíce sušeného heřmánku přelité šálkem vařící vody 10 minut luhovat, pak sceďte, v odvaru namočte gázu a přiložte si ji na obličej – to je rada pro ty, kdo trpí špatně se hojícími ranami, ekzémy a vyrážkami. Čaj z heřmánku podporuje pocení. Užívá se také jako kloktadlo při onemocnění ústní dutiny, při krvácení dásní, nebo při vytržení zubu. Heřmánkový olejíček (10 g sušené bylinky přelijte 200 g olivového oleje, nechte v uzavřené lahvičce na teplém místě 14 dní luhovat a sceďte) léčí drsnou pokožku na kolenou a loktech. U některých lidí ovšem může heřmánek vyvolat alergie.
Další věci z přírody:
Hena
Tento prášek z drcených listů indického keře nejenom barví vlasy, ale současně je i pěstí a vyživuje vlasy (koupit můžete ale i bezbarvou henu čistě k regeneraci). Hena obsahuje třísloviny, které posilují vlasy a pokožku hlavy. Připravit si můžete zábal, kdy smícháte lžíci olivového nebo kokosového oleje s lžící bezbarvé heny a směs důkladně vetřete do vlasů. Necháte působit aspoň dvacet minut, ale klidně třeba hodinu podle časových možností a pak důkladně vymyjte. Vlasy budou jako znovuzrozené, lesklé, vyživené a zároveň je to také prevence roztřepených konečků.
Jablečný ocet
Výborný pomocník pro vlasy, protože díky nim budou nejenom krásně lesklé, ale hlavně slouží k oplachování vlasů po umytí, protože skvěle odstraňuje zbytky šampónu, vlasy jdou lépe rozčesat a omezí se mastnota.
Propolis
Všestranný pomocník na kožní onemocnění. Pomáhá hojit malé popáleniny, odřeniny, vhodný je při plísňových onemocněních, ekzémech, na lupénku, akné, bradavice, zanícené rány. Propolisová tinktura se dá použít k dezinfekci dutiny ústní, na zanícené dásně, na afty a opary.
Pšeničné otruby
Skvěle poslouží jako základ k výrobě domácího peelingu, stačí smíchat s jogurtem, medem, nebo olejem a pomalými krouživými tahy pak pročistit celý obličej. Je to vhodné pro nečistou pleť a k celkovému rozjasnění pokožky. Použít můžeme i odvar z otrub k oplachování obličeje nebo jako přídavek do koupele.
Zelený jíl
Jíl smíchaný s vodou a nanesený na obličej je vyživující maska pro každou pleť, navíc pomáhá při akné, prokrvuje pokožku a vypíná ji. Zelený jíl je plný minerálních látek, takže slouží jako výživa pro naši pleť. Zábal je vhodný i k posílení vlasů a vlasové pokožky.